Close
  • Начало
  • Новини
  • Проекти
  • Кампании
  • Публикации
  • Партньори
  • За нас
  •  Дари
  • БГ
  • EN
Фондация ГЛАС
  • Начало
  • Новини
  • Проекти
  • Кампании
  • Публикации
  • Партньори
  • За нас
  •  Дари
  • БГ
  • EN
[give_form id="7924"]
Menu & Search
Как могат да се подобрят здравните грижи за ЛГБТИ хората в ЕС?
Новини

Как могат да се подобрят здравните грижи за ЛГБТИ хората в ЕС?

Публикувано на
05.10.2020

Как могат да се подобрят здравните грижи за ЛГБТИ хората в ЕС?

Университети и неправителствени организации от пет държави от ЕС са работили в тясно сътрудничество за изготвянето на проучване и доклад, които ще бъдат полезни както за здравните специалисти, така и за ЛГБТИ общността при техните нужди

По-голямата част от здравните специалисти и студенти по медицина (82%), участвали в изследването, заявяват, че имат интерес към участие в обучение по въпроси, свързани с ЛГБТИ хора и тяхното здраве. Въпреки този резултат и други обнадеждаващи констатации, изследването показва, че ЛГБТИ хората се сблъскват с редица неравенства в здравната сфера, пречки пред достъпа до грижи, както и дискриминация въз основа на сексуална ориентация, полова идентичност и изразяването на пола и полови характеристики.

Докладът подчертава основните резултати от изследването „Open Doors“, което дава представа за разбирането, нагласите, опита и нуждите на здравните специалисти към гей, лесбийки, бисексуални, транс и интерсекс хора като членове на обществото и пациенти или клиенти, които имат достъп до здравната система. Докладът, изготвен през 2020 г., е реализиран чрез качествени изследвания, интервюта, количествени изследвания и онлайн проучвания в петте участващи държави: България, Унгария, Италия, Полша и Испания.

Въпреки това, в повечето от петте страни от консорциума не съществуват изчерпателни планове или политики за преодоляване на тези неравенства, които пряко се отнасят до ЛГБТИ хората и техните здравни нужди. В Каталуния / Испания съществуват политики и протоколи, но те не се прилагат напълно и находчиво. Реалните услуги, предоставяни от националните здравни системи, липсват, а там, където съществуват, са много ограничени в своя обхват. С изключение на Каталуния, малкото добри практики, които съществуват, не са официално приети и зависят от инициативата на отделните здравни специалисти, което прави бъдещето им несигурно.

Резултатите както от интервютата, така и от проучванията доказват, че здравните специалисти са слабо запознати с проблемите на ЛГБТИ хората и специфичните им нужди. Тази липса на знания, поради липса на обучение и остарели медицински програми и учебници, често съчетани с предразсъдъци срещу ЛГБТИ лица, представляват значителна бариера при изграждането на приобщаващо и недискриминационно здравеопазване за ЛГБТИ хората.

Въпреки това, някои обнадеждаващи резултати от изследването си струва да бъдат споменати. Изследването показва положително отношение на участниците към ЛГБТИ хората: въпреки че други изследвания вървят в обратна посока, показвайки съществуването на хомофобия и трансфобия от здравните специалисти (Fisher 2017, Sabin 2015, Fidelindo 2016). Тези резултати дават надежда за промяна на нагласите при новите поколения респонденти.

По-голямата част от здравните специалисти изразяват осъзнаването на необходимостта от обучение по въпроси, засягащи ЛГБТИ хората и тяхното здраве, и желанието да участват в такова обучение. Подходящото обучение за здравни специалисти е важна стъпка за създаване на приобщаваща и удобна среда за ЛГБТИ хората. Освен това, националните правителства трябва да предприемат адекватни мерки в областта на здравната политика, за да идентифицират нуждите на ЛГБТИ хората, да подобрят тяхното здраве и достъп до здравната система и ефективно да се справят с дискриминацията.
Два тясно свързани резултата от изследването на „Open Doors“ заслужават да бъдат изследвани допълнително в бъдещи проучвания: фактът, че узнаването на сексуалната ориентация, половата идентичност и половите характеристики на пациента не се възприема като релевантно, за да се осигури на пациентите качествено обслужване от по-голямата част от респонденти; и неясното мнение за специфичните здравни нужди на ЛГБТИ хората.

Докладът и изследването са изготвени като част от проекта „Open Doors/Отворени врати: Насърчаване на приобщаващо и компетентно здравеопазване за ЛГБТИ хора“, съфинансиран от Програмата на Европейския съюз за права, равенство и гражданство (2014-2020). Участващите организации са Háttér, Фондация Bilitis и фондация GLAS България, Università Degli Studi di Brescia (UNIBS), Universitat de Girona (UdG), Surt, Fundacio De Dones Fundacio Privada (SURT) и Lambda Warsaw.

Повече информация за проекта може да намерите на https://opendoorshealth.eu/

 

Онлайн GLAS

Уеб платформи и онлайн кампании част от дигиталното портфолио на Фондация GLAS.

 
Work It OUT
Rainbow Hub
BrinkItOn
We Are Tolerant
Sofia Pride
Stop Hate
Sofia Pride Arts
 
София, 1000
ул. Гладстон 11

help@glasfoundation.bg
www.glasfoundation.bg

Copyright, 2017